Конфлікт між ГПУ та НАБУ впевнено рухається до свого апогею

Конфлікт між ГПУ та НАБУ впевнено рухається до свого апогею

Обі два відомства завели вже десятки справ на співробітників один на одного. СБУ у цьому двобію поступово займає сторону Луценко +

Відгримів скандал із затриманням бригади зовнішнього спостереження НАБУ, що здійснювала оперативне документування відомого слідчого ГПУ Дмитра Суса, справу з розслідування «інциденту» за взаємною згодою між Луценко та Ситником передали у СБУ. Нібито все заспокоїлось. Але це дуже марні уявлення. Протиріччя, непорозуміння, підозри та взаємні звинувачення, застарілі образи з колишніх спільних місць служби, недовіра і, що в першу чергу найважливіше, спирання на різні політичні сили в країні, - це все те, що характеризує рівень взаємодії наших правоохоронців. В першу чергу це стосується з однієї сторони ГПУ і СБУ з іншої НАБУ. Остання, вважає за непотрібне і не має намірів координувати свої дії, а зокрема конкретні оперативні заходи, з ГПУ та СБУ.

У свою чергу останні не бажають втрачати контроль за головними справами та інформаційними потоками цієї країни. В першу чергу у цьому не зацікавлений Президент. Головну монополію на зняття Інформацій із каналів зв’язку «у промислових масштабах» продовжує мати СБУ і ця ситуація найближчим часом навряд чи зміниться. Держава швидко не знайде таких великих коштів. Але монополія на володіння даними про кримінальні справи Президентом вже втрачається.

Коли НАБУ ставало на ноги та у більшості отримувала підстави з вже існувавших на той час у ГПУ матеріалів, це не становило загрози. Але ситуація змінюється. На цьому напряму, вже отримуються дуже загрозливі для влади дзвоники, які свідчать про наявність справ на Мартиненко, Пашинського, Кононенко, окремих заступників Голови СБУ. Треба діяти. І ці дії починаються.

Члени парламентської фракції партії "Блок Петра Порошенка", хочуть надати генпрокурору одноосібне право визначати, які справи розслідуватиме НАБУ, а які - ні. Відповідний законопроект змін до Кримінального процесуального кодексу України (КПК) зареєстрували у Верховній Раді депутати з фракції Блок Петра Порошенка Валерій Карпунцов та Іван Мельничук.

Цей законопроект пропонує змінити у діючому кодексі всього два слова. Нині, зокрема, передбачено, що спор про підслідність у кримінальному провадженні, яке може належати до підслідності НАБУ, "вирішує Генеральний прокурор України або його заступники". Однопартійці Луценка пропонують у цьому розділі замінити слово "заступники" на слово "в.о Генерального прокурора".

"Проста гра слів змінює суть боротьби з корупцією, - пояснює експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук. - Зараз справи корупції високопосадовців підслідні НАБУ, і їх забирає заступник генпрокурора, який є керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, та розслідує разом з НАБУ. Генпрокурор зараз не може забрати ці справи". Тож цими змінами, наголошує далі Банчук, депутати фактично пропонують, щоб у випадку, якщо хтось у ГПУ претендуватиме на розслідування таких справ, це "оформлять" як спір, який вирішуватиме генпрокурор".

Експерт Центру політико-правових реформ вважає, що за простою грою слів стоять великі політичні інтереси і намагання обмежити повноваження НАБУ. Цю думку поділяє і колишній заступник генпрокурора, а нині представник Transparency International Україна Віталій Касько. Він переконаний, що спроби змінити КПК є зазіханням на те, аби спеціалізовані антикорупційні інституції запрацювали ефективно. "У законі чітко написано - генпрокурор не вирішує питання про підслідність злочинів, які відносяться до компетенції НАБУ. Це одна з гарантій самостійності роботи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та незалежності НАБУ", - наголошує Касько.

Високі шанси на ухвалення

Нині законопроект надійшов на розгляд парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції. Його члени шоковані такою відвертою спробою народних депутатів змінити антикорупційне законодавство на користь генеральної прокуратури. "Ці зміни просто карнавал для генпрокурора: НАБУ віддам справи, що не розслідуються, СБУ - що розслідуються, військовому прокурору - гучні справи, а сам буду звітувати про все це на прес-конференціях. Так це ж боротьба не з корупцією, а за першість на прес-конференціях", - обурюється заступник голови комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції Віктор Чумак.

Віталій Шабунін переконаний, що законопроект з одноосібного визначення підслідності має дуже високі шанси бути ухваленим у Верховній Раді. "Ці зміни дуже потрібні президенту. Вже зараз генпрокурор влізає не у свою підслідність, аби закривати гучні корупційні справи проти високопосадовців, друзів. Зміни до закону легалізують те, що зараз робиться по факту", - впевнений Шабунін.


Поделиться​​ новостью:

- Заур Калмыков: Страна победившего Рошен ! Стыдно и больно на всё это рабское непотребство смотреть....
- Почему Рада не хочет денонсировать Договор 1997 года о "Дружбе и добрососедстве с РФ"?
- Депортация Саакашвили - Вся украинская власть ищет варианты и самое смешное - все они плохие
- Про Рошен в 1941 году
- Дмитрий Суворов: Статус Президента европейской страны обязывает быть таким как все
Сентябрь, 14 2016 707

► РЕЗОНАНС
сегодня
за неделю