І ці люди забороняють нам мати тіньову економіку!

І ці люди забороняють нам мати тіньову економіку!

Щодо справжнього рівня падіння ВВП України

У 2022 оберти роздрібної торгівлі впали на 24,3%, оптової - на 21,4%. Але ми маємо розуміти, що це певним чином "занижене" падіння. Адже відбулася девальвація майже на 40%, а ціни на деякі товари у 2022 зросли катастрофічно. Ось наприклад:

яйця +73,3%

фрукти +77%

риба та рибні продукти +45,5%

"Поміркованим" вважалося подорожчання:

м'яса +24,1%

цукру +21,8%

олії +15,6% (після стрибку у 2021).

Загалом продукти харчування подорожчали на 32,8%. Це була головна стаття витрат населення, адже одяг і взуття майже не купували (вони подорожчали в середньому на 3%), комуналка була зафіксована у ціні (зросла лише на 5,3%).

Тож можемо констатувати, що оберти торгівлі зменшилися удвічі, або навіть більше, ніж удвічі. Нажаль, в мене немає показників, вимірюваних у доларах США. Гадаю, вони показали б чеснішу картину.

-------

Чи закономірним було падіння обертів? Так.

Чи справедливим було зростання цін? Так.

Війна, врешті решт, порушила усі логістичні мережі. Пальне стрибнуло у ціні на 61,8%. Було перекрито канал доставлення товарів морем, усе транспортувалося здебільшого автомобілями. На це наклалося природнє бажання рітейлерів втримати оберти за рахунок підвищення цін.

Але головне, країну покинули кілька мільйонів людей. Інші кілька мільйонів зв'язали своє життя із захистом України, тому цілком природньо теж стали витрачати менше. Нарешті, багато родин втратили роботу або, нажаль, годівників.

Усе це не могло на відбитися на роботі торгівлі, яка до війни (як головний інструмент споживання) була рушійною силою українського ВВП.

--------

Отже я не маю сумнівів, що у 2022 Україна втратила половину ВВП. Частково цю "дірку" компенсовано грантами іноземних держав та величезними обсягами гуманітарної допомоги, а також "друком" гривні НБУ.

Але досі, як ви знаєте, показник ВВП не оприлюднено. Тож там є що ховати.

Зазначу, що тепер маємо дещо інші виклики. Більшість вимушених біженців вже повернулася до України. А військовослужбовці отримують (загалом) величезні суми грошей щомісяця. Звідси пожвавлення попиту на початку 2023 року. Але воно, тим не менше, не є настільки великим, аби стимулювати зростання ВВП.

Гроші в частини населення нібито є, але вони не стимулюють економіку. Навпаки, за підсумками 2023 року велика частина цих грошей буде зіжрана інфляцією. На це вказує все, від очікуваного підвищення тарифів на комуналку до повернення доплат для військових.

Надлишок грошей є в банків, але вони намагаються рятувати виключно себе через схеми з ОВДП та депозитними сертифікатами.

Це означає, що обіцяне нам відновлення ВВП на 1-3-4% є тривожним сигналом. Такі жалюгідні темпи свідчать про падіння або лежання на дні.

З одного боку, яке до біса зростання під час війни? З іншого, я не бачу бажання влади створювати напрямки для зростання, навіть виготовлення набоїв та снарядів. Дивна бездіяльність, коли ЗСУ так гостро не вистачає усього. Вказує на вкрай низький рівень очільників фінансово-економічного блоку держави. Але то ми і так знаємо, вже три роки.

І ці люди забороняють нам мати тіньову економіку ?

Слава Україні!

Сергій Лямець


 

Читайте также!

 

 

 

 

- По поводу горящих НПЗ: Переносить войну на территорию России, и стратегически, и идеологически правильно
- Русские пидоры изменят цели атак до передачи оружия от США - ISW
- Конгресс проголосовал за запрет TikTok в США
- Ракеты Atacms для Украины: Главная интрига американской помощи
- Иран уже на пороге создания атомной бомбы - глава МАГАТЭ
- Повестки и ограничения для мужчин за границей: подробно
- Россиянцы применили новую тактику для ударов по Украине
20:31Апрель, 11 2023 1095

ТОП Новости 
неделя
месяц