«Ни Шойгу назад!» Над росією знову примара 1917 року

«Ни Шойгу назад!» Над росією знову примара 1917 року

Судячи з того, що Путін оголосив мобілізацію, зеків і найманців бракує, а тому дійшло до дітей. Скоро і вони зможуть відчути себе в ролі «мобиков»

Днями головний вербувальник російських в’язнів заявляв, що проти України воюватимуть «либо ЧВК и зэки, либо ваши дети». Судячи з того, що президент РФ Путін оголосив мобілізацію, зеків і найманців сильно бракує, а тому дійшло до дітей. Скоро і вони зможуть відчути себе в ролі «мобиков», як росіяни зверхньо називають мобілізованих мешканців ЛДНР.

Показово, що підготовку до мобілізації російська влада розпочала з кримінального кодексу – посилення відповідальності за ухилення, дезертирство, невиконання наказів, здачу в полон і т.п. А найкумедніше те, що мобілізованих росіян поженуть у бій ті ж самі бездарні воєначальники, які провалили бліцкриг, а потім битву на Харківщині. Так би мовити, «ни Шойгу назад!».

Розмови про мобілізацію в РФ почалися одразу після провалу наступу на Київ і особливо посилилися напередодні 9 травня. Причому самі росіяни мало брали до уваги 8-березневу обіцянку Путіна, що мобілізації не буде. Мовляв, то було інше свято. Утім, всупереч вимогам військових, той до останнього зволікав, зважаючи на політичні ризики. Відтак у РФ проскочили більш-менш сприятливий момент для збільшення регулярної армії. І тепер змушені проводити мобілізацію після поразки (яку російські пропагандисти намагалися видати за «перегрупування»), в умовах, коли підтримка влади падає. До речі, навіть лояльні до Кремля російські соціологи констатують, що найвища підтримка «спеціальної воєнної операції» серед тих, кому за 50, а найменша – серед тих, кому менше 35. А в армію гребтимуть саме молодняк, а не пенсіонерів.

З огляду на все це є підстави вважати, що від мобілізації в РФ буде більше проблем, ніж користі. Затяжна війна і мобілізація 300-тисячного контингенту призведе не тільки і не стільки до зростання потуги РФ, а радше до поширення антивоєнних настроїв, а там і до реальних протестів. Зараз задача по реалізації антивоєнних протестних настроїв на Росії полегшується тим, що в Україні намолотили силу-силенну росгвадійців і всіляких СОБРів.

З дитинства запам’ятав картинку зі старого радянського підручника історії – «Проклятие империалистеческой войне» або «Русский солдат шлёт проклятие царскому правительству» – як ілюстрацію до тези, що «солдаты все яснее понимали, что война не нужна народу и требовали прекращения кровавой бойни». Між іншим, саме мобілізовані солдати стали головним рушієм російської Лютневої революції в 1917 року.

У нас прийнято недооцінювати протестний потенціал росіян. І для цього є вагомі підстави. Але в лютому 1917-го протести в Петрограді переросли в революцію завдяки унтер-офіцеру Тімофєю Кірпічнікову, родом з Пензенської губернії. Дехто вважає, що повсталий волинський полк був укомплектований українцями, але це не так. І вже напевно не був питомо українським петроградський гарнізон. Натомість першою жертвою бунтівних солдатів став українець – штабс-капітан Іван Лашкевич, родом з Чернігівської губернії (Лашкевичі – старинний рід козацької старшини зі Стародубщини).

Саме генерали росіяни змусили Ніколая ІІ зректися, а до останнього вірними царю лишалися генерали німець і азербайджанець. Припускаю, що невдовзі у ролі цих двох останніх можуть опинитися тувинець і чеченець.

Авжеж, зважаючи на історичний досвід, російська влада триматиме мобілізованих подалі від столиці, а москвичам мобілізація загрожуватиме в останню чергу. Але в перспективі це може призвести до того, що антивоєнні та антимосковські настрої зростатимуть одночасно, і відцентрові рухи отримають новий імпульс.

 

Дмитро Шурхало


- Беларусь принимает "мобиков": ждать ли нападения
- Стала известна официальная причина смерти королевы Елизаветы II
- Генштаб ВСУ: Активная линия фронта - 850 км
- "Хочу жить": россияне подали более 2000 обращений о сдаче в плен
- Арестович спрогнозировал дальнейшую судьбу Крымского моста
- В РФ за неделю мобилизовали более 100 тысяч человек - Генштаб ВСУ
- Советник главы ОП об аннексии территорий Украины: Освободим силой
22:11Сентябрь, 21 2022 585

ТОП Новости 
неделя
месяц