Рветься там, де тонко або чому спрацьовує ІПСО?

Рветься там, де тонко або чому спрацьовує ІПСО?

Насторогу має викликати інформація, що викликає крайні негативні емоційні стани, походить невідомо від кого та не має під собою реакції дії

Не якесь конкретне. А в цілому, як технологія. Чому люди, які не підвладні гіпнозу, не вірять маркетологам та рекламі і взагалі суперсучасні, раптово стають жертвами інформаційно-психологічних операцій ворога?

До речі нічого соромного тут немає, адже йдеться про нову зброю гібридної війни. Інше питання – чи знаєте ви як вирізняти черговий інфонепотріб ворога та протидіяти йому.

***

Уявіть: ви йдете по густо порослій доріжці. Раптом наступаєте на щось довге та округле. На додаток це «щось» підстрибує і б'є вас по нозі.

Ваша перша реакція – сахнутись вбік. Можливо навіть прокричати щось пов'язане з найдавнішою професією світу.

Далі є варіанти:

  1. Оглянути траву і побачити там шматок шланга. Так, саме на нього ви й наступили.
  2. Побігти геть якомога далі від місця, де повзає зміюка. Це ж точно була вона, правда?
  3. Втратити свідомість, бо на вас напало щось жахливе. Нє, точно зміюка.

Сприйняття події відбулось найкоротшим шляхом – тією частиною мозку, що відповідає за підсвідомість. І не просто за неї, а ту частину, де «живуть» закладені природою інстинкти. Зокрема –  збереження життя та здоров'я. Фактично, ви повторили послідовність дій, яку реалізуєте, торкнувшись гарячої праски.

А от критичне усвідомлення ситуації вмикається пізніше. Це якщо пункт №1. А іноді не вмикається. Це якщо п.2. Критичне мислення – прерогатива свідомості. Але навіть на рівні нейропроцесів ця дорога нервового сигалу більш довга. Якщо взагалі не виявляється заблокованою.

Левову частку інформації та подій людина сприймає через підсвідомість. В ній емоції, інстинкти, життєвий досвід, еволюційне зростання створюють численні призми, через які людина бачить події та навколишній світ. І відповідно реагує на нього.

Щосекунди в мозок надходить близько 11 млн біт інформації. Як думаєте, скільки сприймає свідомість? Це коли ви проаналізували, обдумали, прорахували та ухвалили рішення. Лише 40 біт. Тільки 40 біт (!!) з 11 мільйонів щосекунди людина здатна проаналізувати і усвідомити! А де ж інше? Відповідь абзацом вище.

ІПСО або інформаційно-психологічні операції спрямовані саме на удар по підсвідомості: емоціям, страхам, інстинктам. По тому рівню, де реакція відбулась, а ви того навіть не зрозуміли. Ви прочитали (подивились, прослухали) і запанікували, злякались, напружились, увійшли в стан тривожності. Все, ІПСО на початковому рівні спрацювало. А от ваш подальший стан та дії залежатимуть від особистих навичок вмикати критичне мислення, ставити правильні питання та не гарячкувати.

Рветься там, де тонко. ІПСО спрацьовує там, де є нестача інформації (з суб'єктивних чи об'єктивних причин). Або нерв емоцій та страхів оголений до максимуму. На відміну від звичайної брехні творці інформаційно-психологічних операцій використовують різні технології маніпуляцій. Мета одна: жонглювання фактами й напівфактами так, щоб це викликало резонанс та конкретну психо-емоційну реакцію споживача інформації. Техніки маніпуляції – тема окремого блогу.

***

Як же виглядає це ІПСО? Ось приклад. Це скріншот одного з анонімних телеграм-каналів. Довгий час контент на ньому стосувався аналізу української політики України «зсередини». Джерелом інформації виступали невідомі джерела в коридорах влади. Непоганий прийом, щоб викликати довіру читача і нести будь що, чи не так?  Проте вердикт СБУ був категоричний: канал працює на ворога. Тож де тут ІПСО?

Розглянемо окремо наведену цитату  Джо Байдена. Ті, хто хоч трохи спостерігають за новинами політики та мають бодай якісь аналітичні здібності погодяться: фраза Президента США є важливою, проте доволі очевидною. Після того, як росія розпочала найбільшу з часів ДСВ війну, система світової безпеки зазнає змін. І для її стабілізації та реформування знадобиться чимало часу. Світова безпека – це не причепуритись перед виходом з квартири.

Але автори працюють на випередження вашого критичного мислення. І самі розповідають читачеві, що Джо Байден мав на увазі довгі роки війни й занепаду, що чекають Україну попереду. Звісно, терміни закінчення війни невідомі. Але в даному випадку вас наполегливо переконують у вкрай песимістичному сценарії. Які емоції і загальний настрій це викликає? Ось так.

До речі, а не підкажете, хто це так наполегливо намагається вибити з вас віру і надію на перемогу і скорий мир? Звісно це ж… Хто? А невідомо. Бо канал анонімний.

Компіляції фактів, трактування, підміна понять — це далеко не повний перелік засобів, що використовуються для створення деструктивного медіаконтенту. Тому для споживачів інформації рівня junior/middle пропоную лайфак-лист:

 ☝«На перехресті зіштовхнулись дві автівки» – це факт. «Магнетична аномальна зона ймовірно спровокувала аврію на перехресті» – це думка окремо взятого експерта. Або «експерта». Важливо відрізняти.

☝Прочитати новину/статтю/пост. Обов'язково від початку до кінця.

☝Закрити сторінку

 ☝Переказати прочитане за планом:

    — Що відбулось (-деться)?

    — Де і коли відбулось (-деться)?

    — Де я це прочитав (-ла)?

    — Від кого про це дізнався автор?

Якщо ваш переказ виглядає як «Завтра апокаліпсис, про то написали в інтернеті/телеграмі. Інфа сотка від брата сусіда баби Зіни, бо він дружить із другом кума самого главного», то...

 

***

Не всі негативні новини – ІПСО. Такі реалії війни. Проте насторогу має викликати інформація, що викликає крайні негативні емоційні стани, походить невідомо від кого та не має під собою реакції дії (зібрали речі, спустились в укриття, зробили запас палива, відправили улюбленого хом'яка за кордон).

Що робити? Тренуватись. Це непросто, нешвидко і боляче. Адже весь період загартовування доведеться проходити через інформаційний біль, провали в тривожність, тимчасові занепади духом. Але воно того варте. Адже одна тренована людина здатна втримати писхічне здоров'я цілої родини. І робить неефективним ще один інструмент з ворожого арсеналу.

***

І наостанок – моя улюблена фраза з часів роботи на ТБ:

СПОЖИВАЙТЕ ЛИШЕ ЗДОРОВІ НОВИНИ !

Артем Лисенко


 

Читайте также!

 

 

 

 

- У России партнеры - идейные, у Украины - геополитические бизнесмены
- Что-то в современном мире глобально поломалось, но что именно?
- В России обрушилось производство бензина после атак Украины
- Хайпо@бизм - неизлечимая болезнь украинской власти
- Олимпиада-2024. Вокруг певицы Аи Накамуры разгорелся скандал: ее музыка не может представлять Францию...
- В России обостряется межэтническая вражда- The New York Times
- Альтернатива Трампу и Байдену: Третий кандидат в президенты США, или хайпо@бизм по-американски
14:20Март, 24 2023 968

ТОП Новости 
неделя
месяц