Сергій Лямець: Радійте, селяни, тепер там буде клюб! Які перспективи відібрати майно олігархів з РФ в Україні?

Сергій Лямець: Радійте, селяни, тепер там буде клюб! Які перспективи відібрати майно олігархів з РФ в Україні?

Жодних ілюзій, що "ось ще трохи" - і Україна забере російське майно

Які перспективи відібрати майно російських олігархів в Україні? Щоб відповісти на це питання, вдаємося до нещодавнього прикладу.

Пару днів тому Мінюст святкував вирок Януковичу. Антикорупційний суд присудив забрати в колишнього президента Межигір'я, 31 млн грн та $85 тис.

Вітали мінюстівців переважно колеги за цехом. А ось пересічні громадяни не поділяли радості. Чому?

По-перше, Межигір'я - це мала частка того, що "заробили" Янукович та його оточення. Отже, пан втік, але вдалося забрати оселю та простирадло жінки. Радійте, селяни, тепер там буде клюб!

По-друге, Янукович з оточенням втікли вісім років тому! Ми вже забули жарти зі страусами. За ці вісім років Мінюст на зарплати та офіси витратив більше, ніж отримав. Ще більше витратила Генеральна прокуратура, яка дала усім цим людям втекти з грошима. Не знаю, скільки мівіни з'їв у Бахмуті Юрій Луценко, але він теж нічого не зробив, аби розслідувати справу Майдану та забрати вкрадені гроші.

Ну і по-третє, Мінюсту за цілий рік роботи Вищого антикорупційного суду (ВАКС) вдалося виграти лише П'ЯТЬ таких справ. Не п'ять десятків, не п'ять сотень. Просто п'ять. Це Янукович, російський олігарх Євтушенков та три ректори, які шось там ляпнули.

Але я не чую про жодні успіхи щодо вилучення активів російських олігархів, що заарештовані за кордоном. Тобто, наші друзі європейці наклали арешти - але ж тепер треба виграти суди. Де усе це? Дуже схоже на 2014 рік, коли усе прос?али.

Чому так повільно? Одне з пояснень у тому, що Мінюст сповідує принцип персональної відповідальності. Тобто, щоб забрати в російського олігарха майно, треба довести, що саме він фізично допомагав х?йлу чіпляти "Кінжал" на літак, аби стрільнути по трансформатору під Черкасами.

Це - дійсно світова практика. Але з практичної точки зору, вона не працює на користь України. Це ж треба довести, що Бабаков, Дерипаска та інші російські олігархи винуваті. Арештувати майно - це швидко, але забрати через суд - майже ніколи. Ось чому, до речі, "Альфа Банк" відбирають через закон, за яким єдина підстава - це проблеми з грошима в банку. Тепер ці проблеми створюють, як можуть.

Я не радію такому перебігу справ. З 2014 року писав про те, що наші можновладці нічого не роблять, аби вилучити гроші оточення Януковича. А після початку війни дуже цікавився, як само ми маємо забрати 300 мільярдів доларів у Центробанку рф.

Тож хочу, щоб ви не мали жодних ілюзій, що "ось ще трохи" - і Україна забере російське майно. Усі ці "Маленькими кроками рухаємося до перемоги на всіх фронтах!" від наших чиновників - суцільна маячня. Забрати майно російських олігархів в Україні неможливо у спосіб, яким йде Мінюст. Так само, як виявилося неможливо забрать гроші Центробанку рф. Чутки, що "ось зараз заберемо" - це просто медійна бульбашка.

Чи можна було прискорити вилучення грошей в оточення Януковича та російських олігархів? Звісно. Це можна було б зробити політичним рішенням: або через санкції РНБО, або через закон. Верховна Рада могла проголосувати, щоб забрати майно єдиним рішенням. А потім - Мінюст вже роками воював би в судах проти "скривджених", бо порушений принцип індивідуальної відповідальності.

Так, це не дуже законно, але чи маємо ми гратися в закон із росіянами?

Але політики так робити не схотіли. У підсумку, маємо равлика Мінюсту.

І ще. Не плутайте арешт майна із його вилученням. Шось там заарештовано та передано на чорну діру АРМА, але то не є вилучення. То попередній захід. Звісно, АРМА може по бєспрєдєлу продати це майно, але до самого вироку суду має тримати отримані гроші на рахунках. Раптом Бабаков доведе у суді, що він з х?йлом навіть не знайомий. Тож Україна від цього точно нічого не отримає, хіба що хайп у фейсбуці.

Сергій Лямець


- Наступление армии РФ в 200 тысяч... Но есть нюанс!
- Армия РФ готовится к максимальной эскалации. Данилов назвал сроки
- РФ переоценивает свои возможности в продвижении на Донбассе - ISW
- Где оккупанты несут наибольшие потери - утренняя сводка Генштаба
- Основные нововведения: что изменится для нас с 1 февраля
- Украинские дипломаты заговорили о ядерном статусе
- США передадут Украине дальнобойные ракеты - СМИ
08:17Январь, 18 2023 2385

ТОП Новости 
неделя
месяц