Український політикум: ділять шкіру не вбитого ведмедя

Український політикум: ділять шкіру не вбитого ведмедя

Значна і не дуже розумна частина влади, наслухавшись власних пропагандистів, повірила, що війна іде за планом. От-от почнеться наступ ВСУ. А потім “головне” — відновлення України. І потечуть мільярди, які треба грамотно розпіляти...

Поточна ситуація в Україні характеризується двома майже унікальними моментами, які будуть визначати все у середньостроковій перспективі.

Перший: перемоги ще нема, але переможці вже самовизначилися.

Другий: політика потрапила в сингулярність. Тобто, в чорну діру, де не діють звичні закони і уявлення.

Розшифрую ці дві принципові тези.

Значна і не дуже розумна частина нашої влади, наслухавшись власних же пропагандистів-релаксаторів, повірила, що війна іде по плану. От-от почнеться нестримний наступ ВСУ, далі мирні переговори — не дуже важливо, на яких умовах. А потім розгорнеться “головне” — відновлення, відбудова України. І потечуть сюди незчисленні мільярди, які треба грамотно розпіляти.

Ви ж бачили цей масований десант в Лугано із шалено бажаючих бути в перших рядах саме розпорядників бюджетів на післявоєнне відновлення країни? Вони щиро вірять в те, що забезпечили перемогу. І тому мають незаперечне моральне право скористатися “плюшками” цієї перемоги.

А для цього вони мусять залишитися у владі. Тобто, головні діючи особи влади мінятися не повинні.

Тому будь-які вибори в Україні відбудуться лише тоді, коли влада буде на сто п'ятдесят відсотків переконана, що Володимир Зеленський залишиться президентом, а його партія, назва неважлива, збереже більшість у владі. Крапка.

Зараз ОП регулярно проводить соцопитування. Буде гарантія переобрання — проведуть президентські і за ними парламентські вибори у будь-кий момент. І ні війна, ні окупація п’ятої частини країни не завадять. Ні, тим більше, Конституція України. Знімуть на певний проміжок військовий стан, проведуть онлайн голосування по “Дії”, ще щось вигадають. Бо переможців ж не судять.

Не буде такої гарантії — будуть тягнути з виборами нескінченно. І тут згадають неоголошену війну, післявоєнну розруху, загрозу нової агресії, вимушену міграцію — та що завгодно. І якось вплинути на це може або некерована ситуація в Україні, або супержорстка позиція союзників, якої ми ще, до речі, не бачили.

Це те що я мав сказати про “самопризначених переможців”, їх не надто таємні бажання та вибори. Тепер про політологічну сингулярність.

Зараз здається, що рейтинги влади такі захмарні, що результат будь-яких виборів відомий заздалегідь. Тому нема чого напружуватися і надурно витрачати ресурси.

Але наше суспільство об’єктивно знаходиться в стані психозу, суттєва частина взагалі в неадекваті. Тому будь-які оцінки, маркери, соціологічні рейтинги і все те, на чому звично базується політологія і політтехнологія, не є сталими. І, відповідно, не працюють.

Так, сьогодні рейтинг президента об’єктивно зашкалює. Бо зараз він виглядає переможцем Путіна і захисником від навали. Але якщо щось, не дай Боже, зміниться, рейтинги впадуть швидше, ніж гривня в обмінниках.

Якщо наш стратегічний наступ не почнеться або буде невдалим — рейтинги влади обваляться. Якщо зовнішнім тиском Україну примусять до мирних переговорів на умовах Кремлю — рейтинги обваляться. Якщо зима буде без тепла і світла, це теж негативно вплине на рейтинги.

І так далі. Головне, що падіння, якщо відбудеться, буде стрімким і незворотнім. Тому насправді, майже нічого не відомо наперед, майже нічого не можливо передбачити. І точно нічого не можна гарантувати.

Замість висновків. Значна частина влади, яка хоче отримати практичну користь від майбутньої перемогу, зробить все, щоб залишитися у владі. І така можливість у неї є. Але, на щастя, ми живемо в Україн, яка вміє ламати навіть найнадійніші плани.

Тому суспільно-політичний процес в Україні існує і буде існувати. І готуватися до виборів треба. Але вони не будуть мати жодного сенс, якщо не передбачатимуть докорінної зміни всієї владної системи.

Олександр Кочетков


- Беларусь принимает "мобиков": ждать ли нападения
- Стала известна официальная причина смерти королевы Елизаветы II
- Генштаб ВСУ: Активная линия фронта - 850 км
- "Хочу жить": россияне подали более 2000 обращений о сдаче в плен
- Арестович спрогнозировал дальнейшую судьбу Крымского моста
- В РФ за неделю мобилизовали более 100 тысяч человек - Генштаб ВСУ
- Советник главы ОП об аннексии территорий Украины: Освободим силой
10:03Август, 14 2022 1264

ТОП Новости 
неделя
месяц