Економіст розповів, кому і на яких умовах можна дозволяти купувати українську землю

Економіст розповів, кому і на яких умовах можна дозволяти купувати українську землю

Треба пам’ятати, що ринок землі вводять в інтересах малого і середнього фермерства, а не заради 5-10 крупних агрохолдингів

Треба пам’ятати, що ринок землі вводять в інтересах малого і середнього фермерства, а не заради 5-10 крупних агрохолдингів. Про це заявив український економіст, політолог, громадський діяч Андрій Новак.

«Поки що той варіант закону про ринок землі, який пропонується до другого читання, я особисто вважаю неприйнятним по деяких позиціях. Перше - це концентрація земель в одних руках. В першому читанні було проголосоване по 200 тисяч га в одні руки, зараз нібито пропонується до другого читання зменшити до 10 тисяч га, але навіть 10 тисяч га в одні руки - це є надто велика концентрація земель.

Це розв’яже руки власникам крупних капіталів, яких називають олігархами. Адже вони зможуть особисто плюс під довірених осіб - кожному по 10 тисяч га - набрати дуже багать землі. Якщо вони будуть в межах однієї області, то вже фактично будуть формуватися князівства. Тобто ми повернемось назад на тисячі років в нашу історію, історію князівств, суперечок, битв між цими князівствами, ну і всіх тих історичних поразок, які ми мали за ці тисячі років», - вважає аналітик.

Вирішуючи це питання, продовжує експерт, треба «враховувати досвід наших східноєвропейських сусідів». «Наприклад, у Польщі дозволяють взяти максимум 500 га в одні руки, в Угорщині - максимум 300 га, а в Румунії взагалі - максимум 100 га в одні руки.

Враховуючи об'єктивно те, що в Україні обсяг земель більше, ніж в цих країнах, то я вважаю, що в Україні можна допустити концентрацію максимум однієї тисячі га в одні руки, і не більше», - впевнений Новак.

На його думку, таким чином вдасться «зняти певні ризики», пов'язані з надмірною концентрацією земель в руках декількох десятків осіб. В той же час, аналітик додає, що нинішній варіант ринку землі не дає можливості простому українському фермерові скористатися перевагами закону.

«Фінансовий ресурс у малого і середнього фермера значно менший, ніж у крупних агрохолдингів. Але ж ринок землі ми робимо, перш за все, в інтересах малого і середнього фермерства? Чи ми його робимо в інтересах 5-10 крупних агрохолдингів?», - каже Андрій Новак.

На його думку, в законі про ринок землі має бути норма, яка дозволяє купівлю землі тільки після три-етапної оренди на тих же ділянках. «Першій етап — один рік, другий — три роки і третій — 5 років. І тільки після цього, якщо на цих самих ділянках господарник показав, що він працює відповідно до технологій, він не виснажує землю, він не засипає її хімією, тільки після цього у нього наступає право, тобто через 9 років після три-етапної оренди, купити ці ділянки.

Не можна дозволяти, що як тільки починає діяти закон, наприклад, в жовтні, то вже у жовтні зразу можна купляти землю. Адже так купляти землю будуть тільки спекулянти, які, дочекавшись вищих цін, перепродаватимуть ділянки.

Зразу будуть пропонувати пайщикам купити практично за безцінь сьогодні, потім будуть чекати і перепродавати. А земля, можливо, весь цей період чекання і не буде оброблятися», - пояснює економіст.


Источник


 

Читайте также!

 

 

 

 

- Россия получает 60% компонентов для своего оружия из Китая
- Стратегия Путина-Huilo – пережить Украину, уничтожая Россию
- Евросоюз с 10 ноября изменяет правила пересечения границы
- Возможен ли мир этой осенью, зимой или весной?
- Журналисты раскрыли схему попадания западных автомобилей в РФ
- В ISW оценили готовность России к переговорам
- "Анало-говнет": взрыв ракеты «Сармат», как символ деградации России
18:13Февраль, 05 2020 1475

ТОП Новости 
неделя
месяц