Спасибі, що не фалос: найдивніші пам'ятники світу

Спасибі, що не фалос: найдивніші пам'ятники світу

Арт-об'єкт у вигляді синьої руки, що з'явився в Києві на місці знесеного пам'ятника Леніну, не дає спокою киянам.

Арт-об'єкт у вигляді синьої руки, що з'явився в Києві на місці знесеного пам'ятника Леніну, не дає спокою киянам.

Екс-глава міністерства ЖКГ України Олексій Кучеренко написав на своїй сторінці в Facebook, що остання заява мера Києва (котрий нібито не виключає балотування на посаду глави держави) для нього все прояснила:

Я тепер зрозумів сенс "синьої руки" – (Кличко) включає гарячу воду і відразу йде в президенти.

А депутат Верховної Ради Віталій Чепинога зізнався, що не може "на цю синю руку спокійно дивитися". "Серце крається, душа болить... Вночі, мабуть, піду, бодай два вишитих рушники на неї повішу... І портрет "Каменяра"... І калини вітку... І лелеку..." – зізнається парламентар в плануванні арт-диверсії.


Руки Богдана Ратца у різних містах та країнах світу

Кучеренко посміявся над естетично ранимим Чепиногою і запропонував інший варіант застосування пам’ятника: "Тут Віталій Чепинога хоче рушники на руку повісити та пару вишиванок. А я би спробував записочки туди поносити та в неї позасувати. Ну, типу "за гарячу воду" чи "за чоловіка непитущего". Така собі "рука плачу" по-київськи)".

Ідею Кучеренка кияни реалізовувати не квапляться, бо, мабуть, не надто вірять у магічну силу синьої долоні. Але з поля зору її не випускають, називаючи арт-об’єкт "першою відрубаною рукою корупціонера". Втім, у більшості вона викликає інші асоціації, успадковані ще з радянських часів – багато хто згадує ази самогоноваріння, коли на пляшку з брагою надіватися рукавичка.

Насправді ж естетам, котрі категорично не сприйняли таке доповнення до київської Бессарабки, можна не хвилюватися, бо така інсталяція – тимчасова. Скульптура під назвою "Middle way" 34-річного румунського скульптора Богдана Ратца встановлена в рамках проекту "Moving monuments" з ініціативи посольства Румунії в Україні.

Аналогічні ратцівські "руки" з'явилися ще в декількох містах – в Румунії, Португалії і в Великобританії. З єдиною відмінністю – колірною, адже там руки – червоні, а у Києві знаменита долоня – синя. Російська преса вже зробила висновок, що оригінальне фарбування пам’ятника унеможливила декомунізація, котра відбувається в Україні.

Проте насправді червоний колір скульптури, яка, за задумом автора, має символізувати "дружбу та спілкування", в українському вимірі нагадує радше про кров та війну, тому об’єкту й надали іншого – більш мирного – забарвлення.

А додатковий смисловий відтінок скульптурі кореспондує тривала відсутність у місті гарячої води. Що, погодьмося, не додає настрою, коли на дворі вже доволі зимно. Богдан Ратц, напевно, не розраховував, що його руку асоціюватимуть з холодними трубами в київських помешканнях, але така вже доля витворів мистецтва – вони починають жити своїм життям й стають незалежними від того смислу, який вкладав в них автор.


Рік тому на місці синьої руки була інша тимчасова інсталяція – "Ритуал природи" мексиканської художниці Іси Каррільо

Між іншим, вже мало хто пам’ятає, але рік тому на місці пам'ятника Леніну встановили іншу тимчасову інсталяцію – "Ритуал природи" мексиканської художниці Іси Каррільо. Арт-об'єкт складався з пучків м'яти і розмарину. Над ним тоді теж немало кепкували, як і над амбітною ідеєю автора "нейтралізувати ідеологічну напругу навколо вакантного постаменту і запросити городян на пошуки внутрішньої рівноваги і спокою".

До внутрішньої рівноваги киянам ще далеко, тим паче, коли її (рівновагу) випробовують різноманітними інсталяціями. А втім, можливо, користь від синьої руки в тому, що соцмережі бодай на пару днів забули про скарги на комунальні проблеми й переключилися на довколомистецькі "батли".


"Руки" Венеції. Виглядають, на думку глядачів, значно більш органічними, аніж синя долоня на київській Бесарабці

Багато хто з користувачів соцмереж зазначав, що міста із подібними інсталяціями – однозначно в тренді. Як приклад наводили Венецію, де дві гігантські руки підтримують будівлю. Проте опоненти такої точки зору зазначали, що у Венеції арт-проект виглядає продумано й цілісно, чого не скажеш про київську руку, що самотньо стирчить на початку бульвару Шевченка.

Празький череп
Празький череп. Більше нагадує зґвалтування, аніж перемогу життя над смертю

Однак в чому мають рацію захисники руки, так це в тому, що європейські міста не цураються дуже несподіваних витворів архітектури, котрим знаходять прихисток навіть посеред історичного центру. Так, наприклад, на території Празького граду розміщена досить незвичайна, відлита з бронзи, скульптура, назва якої "Притча про череп". Хоча пражани вважають, їй більше підійде назва "Смерть ґвалтує життя".


Це не фалос, це гімнаст. Принаймні, таким гімнаста бачить художник зі штату Айова

А у місті Де-Мойн американського штату Айова розташовується скульптура, зовні схожа на фалос. Однак автор зазначеного об'єкта своє творіння з невідомих причин назвав "Гімнаст ІІІ".

І це також не фалос, а – хмаринка. Пропливала собі над Новою Зеландією
І це також не фалос, а – хмаринка. Пропливала собі над Новою Зеландією…

Ще один фалос підвішено між висотками на одній із залізничних станцій Окленда (Нова Зеландія). Власне, це – скульптура з металевого сітчастого матеріалу. Подейкують, що шедевр мав бути схожим на хмару, але із хмарою у автора явно не склалося.


Якась пошесть: цей "хлопчик" теж справляє малу нужду. Але не в Брюсселі, а в Хельсінкі

Продовжуючи тему статевих органів, зауважимо, що в Хельсінкі є свій власний "хлопчик, який пісяє". Тільки на відміну від брюссельського побратима цей "хлопчик" виглядає доволі авангардно. Майже 9-метрова скульптура "маленького" пустуна пофарбована в рожевий колір й нагадує радше інопланетянина.


І такі бувають руки. Скульптура встановлена у Новій Зеландії

Від фалосів/пенісів – знову до руки. Ще одна незвичайна статуя Нової Зеландії розташована в місті Крайстчерч і являє собою гібрид руки і обличчя. Цю 5-метрову скульптуру створив Ронні Ван Хоут.

А це свинокачка. Чому й навіщо – невідомо. Вигадана та втілена у Фінляндії
А це свинокачка. Чому й навіщо – невідомо. Вигадана та втілена у Фінляндії

А у Фінляндії – на додачу до вже згаданого "пісяючого" гуманоїда – поставили ще й пам’ятник... свинокачці, себто гібриду свині та качки. Встановлене це чудо на в'їзді до міста Турку, а творцем його є молодий художник Алвар Гуллічсен.


Це не іржава труба, а арт-об’єкт. Просто щоб було красиво. "Арка" на ріці Неріс у Вільнюсі

І вже зовсім дивно виглядає одна конструкція в литовському Вільнюсі. Непосвячені можуть прийняти її за неприбране будівельне сміття, хоча насправді це також – арт-об’єкт. Йдеться про арку, яка стирчить (інакшого слова не підбереш) на березі річки Неріс. Цей твір мистецтва було зведено зі старих газових труб архітектором Владас Урбанавічюсом, і на даний проект влада міста витратила 29 тисяч євро.


Віртуальний пам'ятник анонімному творцю біткоїна Сатоші Накамото.
Все та ж київська Бессарабка…

Тож Київ, вважаймо, ще відбувся легким переляком. Принаймні, синя рука на Бессарабці місту нічого не коштувала. До речі, щоб рука не нудьгувала і не збирала на себе увесь негатив, 29 вересня на місці колишнього пам'ятника Леніну відкрили ще й віртуальний пам'ятник анонімному творцю біткоїна Сатоші Накамото. Побачити його можна у мобільному додатку, тобто конструкція невидима й сумбуру Києву не додає.

Але водночас вона нагадує: із порожнім постаментом, що лишився з-під Леніна, давно слід щось робити. Пропозицій свого часу було безліч, але й через 5 років після повалення "вождя" справа не зсунулася з мертвої точки. Мабуть, руки у влади все ніяк не дійдуть. Ті, котрі не сині, а звичайного – природного – кольору.

джерело


 

Читайте также!

 

 

 

 

- Европа - в продложение темы "ИГИЛовских" терактов
- Хроника санкций. Россияне скатываются все глубже в долговую яму
- Россия: страна-бензоколонка останется без топлива?
- Примитивная идея: Зеленский оценил план Трампа
- Есть три степени определенной политической наивности в отношении войны в Украине - Офис Президента Украины
- Европе необходим "Военный Шенген"  
- Угроза терактов в Европе - заявление ИГИЛ
10:59Октябрь, 04 2018 4936

ТОП Новости 
неделя
месяц